Zadajte meno a email a zašleme vám eBook zdarma

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Ako sa zbaviť plesní v obytných priestoroch ?

14.04.2015 14:07

Čo vlastne plesne sú?

Plesne sú vláknité huby, ktoré produkujú spóry. Spóry sú drobné, veľmi ľahké a voľným okom neviditeľné rozmnožovacie čiastočky, ktoré sú uvoľňované do ovzdušia a kontaminujú ďalšie predmety a priestory.  Sú viditeľné ako rôznofarebné nárasty bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, prírodné, bytové a umelé plesne.

Príznaky

Vyskytujúce sa huby, plesne, ktoré rastú vo vnútri môžu mať vážne dôsledky na zdravie mnohých ľudí. Existuje mnoho druhov plesní, ktoré môžu spôsobiť celý rad symptómov. Niektoré formy sú toxické. Tieto toxíny môžu pomaly vysiliť  imunitný systém a môže viesť k alergickým alebo dýchacím ťažkosti.

Všeobecne možno povedať, že k najčastejším príznakom patrí:

Výtok z nosa alebo upchatý nos, podráždenie očí, kašeľ alebo preťaženia, zhoršenie astmy, únava, bolesti hlavy, bolesti hrdla, ťažkosti so sústredením

Formy alergie môžu byť horšie, ako je sipot, tlak na hrudníku a dýchavičnosť, rovnako ako opuch nosovej sliznice a podráždenie očí. Ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo sa zotavujú z operácie sú zvyčajne náchylnejšie k zdravotným problémom.

Hlavná príčina

Hlavnou príčinou rozvoja plesní v interiéroch je zvýšená vlhkosť objektu, ktorá spôsobuje narušenie rovnováhy medzi zdrojom a odvádzaním vlhkosti. Pleseň môže rásť vo vnútri vášho domova za múrmi a pod podlahou.

Ak ste mali únik vody pri poruchách potrubia alebo povodeň, ktorá nebola správne vyčistená počas 24 až 48 hodín od jej vzniku, mohlo by dôjsť k rastu plesní. Ak máte skrytý únik vody alebo prebytok kondenzácie vo svojich múroch s vysokou relatívnou vlhkosťou aj to môže spôsobovať rast plesní.

Pleseň je v zásade nenáročná na živiny a k rozmnožovaniu jej stačí bežný podklad ako drevo, podlahová krytina, omietka, murivo, sklo či dlaždice znečistené organickými zvyškami.

Rastie v teplom, vlhkom a kyslom prostredí a k svojmu životu potrebuje kyslík, ale nie svetlo.

Trvalé odstránenie

Trvalé zlikvidovanie plesní je možné až po zistení primárnej príčiny vzniku plesní a jej odstránenia. Odstránenie plesní bez odhalenia príčiny jej tvorby nemá zmysel. Najdôležitejšou ochranou proti vzniku plesní je preto všeobecne známa a účinná prevencia.

Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva.

STOP Plesniam s infra vykurovaním Redwell

Infrapanely Redwell - Sálavé vykurovanie ohrieva pri správnom umiestnení na zvislej stene celý priestor miestnosti rovnomerne s rozdielom teplôt medzi podlahou a stropom do cca 1-2 °C. Murivo má vyššiu teplotu ako vzduch a je teda trvalo vysúšané a nedochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti a znižovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu v takom prípade  nedochádza k vytváraniu plesní a húb.